ترکیه
بازرگانی ۹۰
                                                                 
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 199972
پنج‌شنبه 25 آبان 1391 :: 15:24 ::  نویسنده : بازرگانی ۹۰


در اینجا، اطلاعات پایه‌ای کشور ترکیه شامل موقعیت جغرافیایی، مساحت، همسایگان، جمعیت، شهرهای مهم، واحد پول و تفاوت زمان با ایران ارایه می‌شود.

نام رسمی کشور

جمهوری ترکیه

موقعیت جغرافیایی

ترکیه در شمال غرب آسیا و جنوب شرق اروپا قرار دارد. این منطقه به آناتولی یا آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز معروف است. بخش بزرگی از مرزهای این کشور را سواحل دریاها تشکیل داده‌اند. در واقع، ترکیه در حد فاصل دو دریای سیاه و مدیترانه قرار گرفته است. از دید جغرافیایی، ترکیه به هفت ناحیه شامل آناتولی شرقی، آناتولی جنوب شرق، آناتولی مرکزی، دریای سیاه، مدیترانه، اژه و مرمره تقسیم می‌شود.


مساحت

وسعت خاک ترکیه برابر با 783،562 کیلومتر مربع است، که از این لحاظ سی و هفتمین کشور بزرگ جهان به شمار می‌رود. از کل مساحت این کشور، 769،632 کیلومتر مربع خشکی و 13،930 کیلومتر مربع وسعت آب‌ها است.

همسایگان

این کشور از جنوب شرقی و جنوب 822 کیلومتر با سوریه و 352 کیلومتر با عراق، از شرق 499 کیلومتر با ایران و 9 کیلومتر با جمهوری آذربایجان، از شمال شرقی 268 کیلومتر با ارمنستان و 252 کیلومتر با گرجستان و از شمال غرب 240 کیلومتر با بلغارستان و 206 کیلومتر با یونان مرز مشترک دارد. بخش بزرگی از مرزهای ترکیه به طول 7،200 کیلومتر، به دریاها ترکیه منتهی می‌شود.

جمعیت

بر اساس آمار سال 2010 میلادی، جمعیت این کشور برابر با 77.8 میلیون نفر است، که از این نظر هفدهمین کشور پرجمعیت جهان به شمار می‌رود. 

شهرهای مهم

شهر آنکارا پایتخت این کشور است که تقریباً در مرکز خاک ترکیه قرار دارد. آنکارا بیش از چهار میلیون نفر جمعیت دارد، ولی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه، استانبول است که با ده میلیون نفر جمعیت، در بخش اروپایی‌نشین این کشور قرار گرفته است. دیگر شهرهای عمده این کشور وان ، ارزروم ، قونیه ، ترابوزان ، آنتالیا ، ازمیر ، دیارالبکر و آدانا هستند. 

واحد پول

واحد پول ملی این کشور، لیره ترکیه است. از ژانویه سال 2005 میلادی، در پی اصلاحات پولی انجام گرفته در این کشور، لیره جدید ترکیه به ارزش یک میلیون واحد جایگزین لیره قدیم شده است. در ماه آگوست سال 2010 میلادی، یک دلار آمریکا برابر با 1.497 لیره ترکیه و هر لیره ترکیه برابر با 6،540 ریال ایران بوده است.

تفاوت زمان با ایران

ساعت بین‌المللی این کشور نسبت به ساعت گرینویچ دو ساعت جلوتر (2GMT+) و از ایران یک و نیم ساعت عقب‌تر (1.5-) است. در نیمه نخست سال که ساعت در ایران یک ساعت به جلو برده می‌شود، اختلاف زمانی شهر آنکارا با تهران منفی دو و نیم (2.5-) می‌شود. 
 

 

 نویسنده:سهیل ثباتی