X
تبلیغات
زولا
 
ترکیه
بازرگانی ۹۰
                                                                 
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 199463
شنبه 5 فروردین 1391 :: 05:17 ::  نویسنده : بازرگانی ۹۰

Türkiye Cumhuriyeti

 - شعار ملی: "Yurtta Barış, Dünyada Barış"                                                                                                                                                                                          

 - سرود ملی: استقلال مارشی

 - پایتخت:آنکارا

وضعیت نقشه :              

                                                                            


 - شرقی′۵۰°۳۲ شمالی′۵۵'۴۸٫۰۰°۳۹ / ۳۲٫۸۳۳ غرب 

 - زبان رسمی: ترکی

 - حکومت جمهوری با پارلمان واحد

• نام حاکمان:

 -  رئیس جمهور :عبدالله گل

 -  نخست‌وزیر :رجب طیب اردوغان

• مساحت:

 -  مساحت ۷۸۳٬۵۶۲کیلومتر مربع (۳۷ام)

 -  ‌آب‌ها (%) ۱،۳

• جمعیت:

 -  سرشماری  ۷۷٬۵۱۷٬۱۰۰ (۱۷ام)

 -  تراکم جمعیت ۹۳/km۲‏ (۱۰۲ام)

 -  تولید ناخالص داخلی (تخمین ۱۳۸۷)

 -  مجموع ۶۳۷٬۷۴۳ میلیارد دلار (۱۷ام)

 -  سرانه ۱۱٬۴۶۳ دلار (۵۵ام)

 - شاخص توسعه انسانی (۱۳۸۶) ۰٬۷۷۵ (میانه) (۸۴ام)

 - واحد پول لیر جدید ترکیه (TRY)

 - منطقه زمانی EET (ساعت جهانی+2)

 -  تابستانی (DST (EEST (ساعت جهانی)

• دامنه اینترنتی .tr

 - پیش‌شماره تلفنی +۹۰

• ترکیه (به ترکی استانبولیTürkiye): با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی:Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

پهناوری ترکیه ۷۸۳،۶۵۴ کیلومتر مربع است. ترکیه کشوری کوهستانی و پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به حساب می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

ترکیه حدود ۷۲ میلیون تن (برآورد ۱۳۸۷) جمعیت دارد، که حدوداً ۷۵ درصد مردم سنی و ۱۵تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۵ درصد مردم ترک و ۲۰ درصد نیز کرد هستند که بیش تر در جنوب خاور کشور زندگی می‌کنند امّا به تدریج با مهاجرت در نواحی دیگر مخصوصاً استانبول و آنکارا جمعیت چشمگیری را تشکیل داده اند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی است. این کشور از نظر علمی و دانشگاهی در سطح بالایی قرار دارد.

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳)تأسیس شد.